Jan Poláček – Šíp

O životě

Jan Poláček se narodil v prosinci roku 1986 v Plzni. Jeho rodina se v roce 1992 přestěhovala do Nové Včelnice, kde jeho tatínek působil jako duchovní římskokatolické farnosti, jako jáhen.  V roce 1993 šel do první třídy na Základní škole v Nové Včelnici a v roce 1994 vstoupil do 1. chlapeckého oddílu tamtéž. V roce 1995 jel s oddílem na první tábor Aljaška. Svojí přezdívku získal údajně pro svou rychlost, na základní škole závodil v běhu na dlouhé tratě.  Postupně se propracoval na rádce družiny Bizonů. V roce 1998 udělal přijímací zkoušky na Gymnázium Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci, kde studoval v osmiletém programu. Měl talent na matematiku a zároveň rád kreslil. Je autorem celé řady komiksů a karikatur. Na ZUŠ v Kamenici nad Lipou absolvoval výuku hry na klavír.

Spolu s Prófou a Perunem připravovali poprvé celotáborovou hru na táboře Hudson v roce 2001, čímž se dostali do vedení oddílu. Šíp připravoval program pro skauty. Byl autorem dlouhodobých her pro skauty – v roce 2002 na táboře Antika na námět antických bájí, v roce 2003 na táboře Scandinavie hledali Vikingové, jak zrušit kletbu poustevníka a v roce 2004 na Ninhau družiny bojovaly proti zlému Zhang Dahanovi, který zavraždil čínského císaře. Šíp kladl vždy důraz na družinovou spolupráci, woodcrafterské dovednosti (družiny například vyráběly recyklovaný papír, nebo pekli chleba v ešusu) a také na humor.                                                                                                                   Šíp složil Čekatelskou zkoušku a připravoval se na zkoušku Vůdcovskou v rámci VLK Východomoravské lesní školy. Tam měl odjet ještě v průběhu tábora v roce 2005. Poslední den před odjezdem ale tragicky zemřel. Utopil se, když se šel koupat s vlčaty. Bylo mu 18 let.  Po obřadu v Nové Včelnici byl pohřben v rodinném hrobě na hřbitově v Plzni – Doudlevcích.